U današnje vrijeme, raznolikost materijala dostupnih za gradnju domova otvara vrata različitim stilovima i pristupima izgradnji. Tri popularna materijala koja se često koriste su beton, kontejneri i drvo. Svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke, te razumjeti ove razlike ključno je pri odabiru materijala za vaš dom.
- Beton – Temeljna snaga s ekološkim izazovima
Beton je dugi niz godina bio kamen temeljac gradnje, pružajući čvrst i izdržljiv okvir. Međutim, s visokim ekološkim otiskom, proizvodnja betona doprinosi emisiji ugljičnog dioksida. Osim toga, betonski domovi zahtijevaju dodatnu izolaciju kako bi postigli visoku energetsku učinkovitost. Iako su otporni na potrese, njihova termalna masa može uzrokovati poteškoće s održavanjem temperature i vlažnosti zraka unutar doma. Uz to, gradnja po ovom modelu može u najboljim uvjetima trajati između 8 do 12 mjeseci do potpunog useljenja. Također, tzv. “mokra gradnja” predviđena je za suhe dane. Što IN WOOD kuće nude drugačije, pročitajte u nastavku.
- Kontejnerske Kuće – Brza izgradnja s problemom kemikalija
Kontejnerske kuće su postale popularan izbor zbog svoje brze izgradnje i recikliranja korištenih kontejnera. Međutim, postoji nekoliko izazova. Korišteni kontejneri često imaju oštećenja, a unutrašnjost može sadržavati isparljive kemikalije. Uklanjanje ovih tvari i popravci mogu umanjiti ekološke prednosti. Kontejnerski domovi često su mikro kuće s ograničenim prostorom, a potrebna je pažnja kako bi se osigurala dobra izolacija i energetska učinkovitost. Po čemu su IN WOOD kuće bolje, pročitajte u nastavku.
- Drvene Kuće – Povratak prirodi s ekološkom prednošću
Drvo, kao građevinski materijal, doživljava renesansu zbog svoje izdržljivosti, ekološke prihvatljivosti i brze izgradnje. Prve drvene kuće građene su još u brončano doba, oko 1100 godina prije nove ere. Iako su u međuvremenu otkriveni brojni materijali od kojih se mogu graditi stambeni objekti, kuće građene od drva upravo proživljavaju svoju renesansu i danas se takav način gradnje proširio posvuda u svijetu. Drvene kuće imaju iznimno niski ekološki otisak, posebno ako se koristi održivo dobiveno drvo. Drvo kao građevni materijal je puno elastičniji od cigle i betona, pa se upravo zbog toga bolje ponaša prilikom potresa, te je protupotresno gledano vrlo zahvalan materijal. Npr. beton pod utjecajem visokih temperatura puca, čelik gubi stabilnost zbog savijanja i uvijanja, dok drvo stvara zaštitni sloj, koji sprječava dovod kisika i gorenje drveta, tako da drvo samo tinja, ali ostaje statički stabilno duže vrijeme.
Trajnost drvenih građevina uz redovita održavanja mogu biti 50 godina ili više godina, te su u tom pogledu puno bolji od klasične gradnje. Nadalje, drvena konstrukcija djeluje kao regulator vlažnosti zraka. Ona će upijati vlagu kada je ima previše u zraku, a otpuštati je kada je zrak suh. Stoga će zrak u takvoj kući uvijek biti optimalan; ni presuh ni prevlažan. Naime, drvo je šest puta bolji izolator nego cigla, a 15 puta bolji nego beton. Recimo, u Velikoj Mlaci pokraj Zagreba i danas je u funkciji drvena kapela Sv. Barbare koja je izgrađena davne 1642. godine. Neka istraživanja pokazuju da drvene konstrukcije ne sprečavaju prolazak Zemljinih magnetskih silnica koje su važne za čovjekovo zdravlje, a također drvo ne emitira radioaktivno zračenje, štetne plinove, alergijsku prašinu i statički elektricitet. Nadalje, suhu gradnju vam možemo izvoditi i na izuzetno niskim temperaturama, dok kod betonske gradnje to nije slučaj zbog smrzavanja vode.
Bez obzira je li riječ o kući za stanovanje ili vikendici drvena kuća je san sve većeg broja ljudi, a naročito onih koji su imali priliku provesti neko vrijeme u takvom objektu i doživjeti ga u svoj njegovoj pitomosti i prirodnosti. Drvo je u svojoj mikro-strukturi difuzno, što znači da propušta zrak u oba smjera. Tako se osigurava neprekidna izmjena unutrašnjeg i vanjskog zraka te nema potrebe za otvaranjem vrata i prozora, nema propuha, nema gubitka topline. Za razliku od drva, beton i PVC nemaju takva difuzna svojstva i nisu prozračni nego hermetički zatvaraju stambeni prostor. Gradnjom drvene kuće dobije se zdrav i kisikom pun prostor za život, što je posebno važno osobama s dišnim poteškoćama. Drvo kao prirodan materijal pokazuje odlična elektrostatička svojstva. To znači da se drvo neće naelektrizirati te privlačiti i zadržavati mikro-čestice prašine, peludi itd. Na taj način unutar drvene kuće stvara se antialergijska sredina. Temperatura unutar drvene kuće ostat će u 24 sata nepromijenjena iako se ne radi dodatno zagrijavanje.
Zaključak: Odabir materijala prema prioritetima i potrebama
Prilikom odabira materijala za gradnju doma, ključno je uzeti u obzir prioritete i potrebe. Beton, kontejneri i drvo nude različite prednosti i izazove. Beton je snažan, ali ekološki zahtjevan. Kontejnerski domovi nude brzu izgradnju, ali s rizikom od ekoloških izazova. Drvo se vraća prirodi s izdržljivošću i ekološkim prednostima. Kroz pažljivo razmatranje ovih aspekata, možete donijeti informirane odluke koje će zadovoljiti vaše potrebe i pridonijeti održivosti vašeg doma. Za više detalja kontaktirajte nas na e-mail info@iws.hr ili brojeve 098/1784-198, ili na broj 095/3647-111.